
Kóstolásra kérnek ajánlatot a csalók
A cikk a Borászati Füzetek számára készült
Illustration: Mumbai News – Times of India
Már sokadik alkalommal számolunk be ezen az oldalon arról, hogy milyen fondorlatosan próbálkoznak külföldi csalók borászatoktól pénzt kicsalni. Mostanra már a legtöbben nem dőlnek be a szépen megfogalmazott, angol nyelvű leveleknek, melyekben előre fizetést és több raklapnyi álomrendelést ígérnek. Hiába tűnik ígéretesnek a levélíró aláírása, egy kis nyomozás után általában kiderül, hogy az illető nem a megadott áruházlánc alkalmazottja. Ha az áldozat túl hiszékeny, akkor elindítja a megrendelt szállítmányt, majd a csalók újra jelentkeznek, hogy minden szépen halad, már csak egy kisebb illetéket kell befizetni, hogy a kikötőből / raktárból elhozhassák a borokat. Ez a kisebb illeték (2-3000 euró) a csalók haszna, a borokkal nem is bajlódnak. A borásznak viszont odaveszett az áruja, a pénze, és még valahogy haza is kell hozatnia a borokat.
Nemrég azonban egy még körmönfontabb – és technikailag felkészültebb – csalóval találkoztunk az online térben. Egy magát angol borkedvelőnek kiadó levélíró kóstolásra kért ajánlatot, 20 főre, lehetőleg egy könnyű ebéddel együtt. Konkrét napot is említett, amikor érkeznek, hogy buszt bérelnek a túrához, és hogy mi a kóstolóklubjuk neve (Terroir Elite Club). Az egyik hazai borászat munkatársa erre a névre rákeresve talált egy 2019-es bejegyzést egy kaliforniai borászat tulajdonosától, amelyet aztán kommentek tömege követett. A kaliforniai Bacchus Winery tulajdonosa szóról szóra azt a levelet kapta, amit mi is, adott árajánlatot, előre kérte a kóstolás árát, mire kapott egy csekket nemcsak a pontos összegről, hanem busás borravaló is volt benne. Szaladt a bankba beváltani, és ez volt a hiba: ahogy a banki ügyintéző a hamis (mert az volt) csekk számlaszámával összekötötte a borász számláját, a csaló hackerek megszerezték a borász összes számlainformációját, kártyaadatát. A kommentekből kiderült, hogy azóta is folytatják a csalássorozatot, portugál, német, olasz borászok is hozzászóltak a témához.
A legfontosabb tanács, hogy mindig óvakodjunk az olyan levelektől, amelyekben nagyon elnagyoltan fogalmaznak (például nem száraz fehérbort akar venni, hanem a „termékünkből” szeretne). Ez a csaló is millió címre kiküldi a levelét, nem bajlódik azzal, hogy konkrétumokat írjon, csak kóstolást szeretne. És ha valaki válaszol, akkor már veszi a fáradságot, hogy pontosítson, részleteket találjon ki. Árulkodó lehet még az email cím is – a mostani csalónk egy bizonyos yandex.com email címről írt, amely egy orosz tulajdonú cég az internet „sötét oldaláról”.
A Facebook-poszt, amelyben több borászat számol be hasonló csalásról
Példa a levélre (azóta több hasonlót kaptunk)