
A ProWein felvette a kesztyűt
Dinamikusabb, aktuálisabb, vonzóbb
A verseny csodálatos dolog, pláne, ha mások versenyének haszonélvezői vagyunk. A ProWein az elmúlt három évtizedben szépen meghódította a trónt, az egykor sikeres London Wine Fair eljelentéktelenedett, a veronai Vinitaly nem igazán tudott kitörni a „csak-olasz” kategóriából, ahogy a bordeaux-i Vinexpo is elvesztette jelentőségét. Ez utóbbi azonban felvette a Wine Paris mentőövét, így az új párizsi expo maga mellé állította a Vinexpót, és immár a 6. kiadásra kerül sor februárban. A düsseldorfi vásár nyilván felismerte a méltó ellenfelet, és úgy tűnik, nem hagyják magukat, számos újítással és sok „borászbarát” megoldással álltak elő.
Minden ízében dinamikus
Megújult a logó: a fröccsenő boros grafika már önmagában dinamizmust sugall, de a szlogen is a fejlődést idézi: Discover the Taste of Tomorrow, azaz Fedezd fel a holnap ízeit. A ProWeint a nemzetek számában nem tudta megverni a francia expó, míg Párizsban 50 ország borait kóstolhatjuk, a ProWein több mint 60 ország borait vonultatja fel, megismerhetjük többek közt Japán, Korea és Kína borait.
A Rajnán ringatózva
A kiállítóknak az egyik legnagyobb gyötrelem a szálláskeresés, majd azok magas költsége volt, a vásár vezetése azonban talált megoldást: egy olyan partnert találtak, amely nagy mennyiségben köti le a szállásokat, így jobb árakat tud érvényesíteni, a szállások foglalása pedig közvetlenül a ProWein oldaláról megoldható, mintha egy beépített saját, „booking-com”-juk lenne (ez a Hotel & CityInfos almenü alatt található). Az egyik legmenőbb szállásfajta alighanem a Rajnán ringatózva aludni, közel az expóhoz. Még van elérhető kabin, két fő esetén nagyjából 180 euró / fő / éj ártól, ami nem kevés, de az elhelyezkedést tekintve elfogadható.
A hajós szállások itt találhatók.


Kevesebb gyaloglás
Koncentráltabb lesz a csarnokfelosztás, most 11 csarnokban, tömörebben helyezkednek el a kiállítók, hiszen a Covid miatti extra tágas elrendezés már nem indokolt, és az új elrendezésnek köszönhetően nem kell hosszasan gyalogolni az ebédszünetben egy szendvicsért, vagy ha éppen kicsit kóstolna, tanulna is egy borászkiállító, hamarabb elér a kívánt pavilonhoz. A ProWein Forum is megújul, több és izgalmasabb, hasznosabb előadás lesz. A csökkenő borfogyasztás korszakában különösen fontos felkeresni a Concept Store-t, amely a borok (és párlatok) eladáshelyi marketingeszközeit mutatja be, idén a 4-es csarnokban.
Több mint 300 négyzetméternyi Magyarország
A Magyar Bormarketing Ügynökség támogatásával megvalósuló több mint 300 négyzetméteres magyar pavilon kivételesen jó helyen lesz: a főbejáraton belépve ugyanis a 9-es csarnokba lépünk, és ennek a kellős közepén áll majd a hazai közösségi stand. A terület még nincs teljesen tele, akit érdekel, forduljon az MBÜ-höz, esélyes, hogy még helyet tudnak szorítani.
Már biztos, hogy ott lesz többek közt a Bock Pince, a Dubicz Pincészet, az Etyeki Kúria, a Homola Paloznak, Patricius Borház, a Pannonhalmi Főapátság Pincészete, a Tóth Ferenc Pincészet vagy a Tűzkő Birtok.

A földi paradicsom
Látogatóként pedig mindenképpen érdemes lesz március 16–18-án Düsseldorfban lenni, borászok és egyéb szakmabeliek számára egyaránt, hiszen elképesztő tanulási lehetőség fogadja a vendégeket minden pavilonban. A „same but different” koncepció keretében idén trenddiktáló kézműves párlatokkal, sörökkel és ciderekkel ismerkedhetünk. Lesz a tavalyihoz képest nagyobb terület alkoholmentes vagy alacsony alkoholtartalmú italokkal, amelyekre egyre nagyobb a kereslet (ahogy a Pannon Borbolt egyik vezetője egy interjúban elmondta, a legnagyobb mennyiségben eladott termékük 2024 első felében a spanyol Torres alkoholmentes bora volt). A legnagyobb vonzerőt pedig a tanulni vágyóknak az úgynevezett Tasting areák jelentik, ahol amolyan önkiszolgáló módra kóstolhatunk, akár a Mundus Vini borverseny aranyérmes borait, vagy Bordeaux-t, jobb parttól bal partig, ahogy kedvünk tartja.

